Meritve emisije dimnih plinov
Meritev emisije dimnih plinov je storitev, pri kateri dimnikarska služba izvede analizo vzorca dimnih plinov (po v naprej določenih in predpisanih parametrih) ter na podlagi pridobljenih podatkov preveri ustreznost, pravilnost in optimalnost zgorevanje goriva v mali kurilni napravi. Na mali kurilni napravi se opravljajo:
- prve meritve (izvedejo se po vgradnji oz. sanaciji male kurilne naprave – vzpostavljanje pogojev)
- občasne meritve (periodično preverjanje delovanja male kurilne naprave)
Namen izvajanja meritev je ugotavljanje izpolnjevanja zahtev z vidika:
- učinkovite rabe energije (toplotni izkoristek – prihranek goriva oz. manjša poraba),
- varstva okolja in zraka (količine škodljivih izpustov v ozračje),
- varstva zdravja (možnost zastrupitev z dimnimi plini).
V zadnjem času je v Sloveniji izpostavljeno onesnaževanje zraka s trdnimi delci. Gre za koncentracije celotnega prahu, ki se odvaja v ozračje pri kurjenju kurilnih naprav na trdno gorivo (polena, sekanci, peleti). Slovenija je na to temo prav tako prejela že resna opozorila s strani vodstva Evropske Unije. Zaradi tega je ključnega pomena, da so novo vgrajene kurilne naprave certificirane in pravilno vgrajene. Nova Uredba o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav to tematiko že obširneje obravnava.
Na mali kurilni napravi morajo biti s strani dimnikarske službe redno izvajane meritve emisije dimnih plinov. Dimnikarska služba po opravljenih meritvah izda poročilo o meritvah, iz katerega je razvidna ustreznost delovanja kurilne naprave. Izmerjen veličine/podatke vpiše v evidenco kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav.
Pogostost izvajanja občasnih meritev na malih kurilnih napravah 1x v kurilni sezoni (tekoče in plinasto gorivo)
IZPOLNJEVANJE ZAHTEV
V skladu s predpisi morajo dimni plini male kurilne naprave izpolnjevati zahteve za naslednje prametre:
- toplotne izgube z dimnimi plini,
- ogljikov monoksid [CO],
- dušikovi oksidi [NOx],
- dimno število oz. črnina dimnih plinov; sajavost,
- koncentracija celotnega prahu.
V kolikor izmerjene vrednosti ne izpolnjujejo predpisanih zahtev, je upravljavec male kurilne naprave dolžan zagotoviti odpravo pomanjkljivosti v predpisanem roku, ki ga izvajalec dimnikarske službe zapiše na poročilo o meritvah. Po preteku roka je dimnikarska služba dolžna preveriti izpolnjevanje predpisanih zahtev z izvedbo ponovnih meritev. Izmerjene vrednosti se vsakokrat vpišejo v evidenco kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav.
Delovanje starejših kurilnih naprav, ki mejnih vrednosti morebiti ne dosegajo (zaradi lastnih tehničnih omejitev), je upravljavec dolžan prilagoditi v skladu s spodaj citirano Uredbo o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav. Določeni so prehodni roki, v katerih je potrebno izvesti prilagoditve na predpisane mejne vrednosti. O prilagoditvah obstoječih kurilnih naprav, ki ne ustrezajo zahtevam, je zato potrebno razmišljati že danes.